Kicsivel több mint egy éve jelent meg a DJI M30 és az M30T valamint a DJI M30T Dock version. Az első kettőt a megjelenés után pár nappal be is mutatta a MyActionCam egy zárt rendezvényen, valamint én is nektek egy videóban. Ekkor azt mondta a DJI, hogy karácsonyig érkezni fog a Dock verzió is, majd ezt eltolták 2023-ra. Most viszont megérkezett az első DEMO példány amit tudtunk tesztelni és szük körben be is mutatni. Nézzük meg mi is az a DJI Dock.

DJI Dock

Ez az első kereskedelmi forgalomban kapható drón fészek! A megfelelő szoftverekkel különböző feladatokat lesz képes ellátni, csupán távoli vezérlés segítségével. Ez nem a kocsi hátuljáról induló verzió, tudom vannak akiket az érdekel, ezt fixen kell telepíteni egy olyan helyszínre, hol viszonylag hosszabb időt is eltud tölteni majd. Igen, ezt valahol ott kell hagyni, ahol van áram és internet, majd a Filght Hub 2.0-án keresztül irányítani és utasítást adni neki. Tökéletes egy komolyabb építkezési projektet felügyelni, napelemparkot ellenőrizni, határmentén járőrözni, de igazából csak a képzelet szab majd határt neki. Maga az eszköz 105kg amit rögzíteni kell valahova, ez lehet egy konténer teteje is pl ahol viszonylag nehéz megközelíteni és elvinni. Bár van benne kívűl is egy kamera ami figyeli a környéket valamint egy 5 órára elegendő akkumulátor is. Időjárás álló maga a Dock, illetve az M30T is bírja az esőt. A kis időjárás állomás a tetején mindent figyel és ha olyan az időjárás ami nem megfelelő a drónnak akkor nem engedi repülni. A repüléseknek több formája létezik, a tervezett útvonaltól a W-A-S-D irányításig bezárólag. Repülés közben látunk minden telemetriai adatot, tudjuk a kamerákat vezérelni, vagy akár csak nézni a repülést, de természetesen bármikor meg is tudjuk szakítani.

A drón a repülést követően visszaszáll egy 40×40 területre és apró sinek mozgatják a tökéletes helyre ahol klíma hűtése mellett, nekiáll tölteni az akkumulátort. A töltési idő alatt szépen lementi a készült anyagokat és már tölti is fel a megfelelő helyre, ez az idő kb 20-25 perc. A DJI mindenre is gondolt, így a repüléshez ajánlott az RTK használata a mégpontosabb landoláshoz, illetve meg kell adni egy vészleszálló helyet is ha valami gond lenne. Viszont itt már szükség lesz emberi beavatkozásra is, mert ha oda száll le a drón, akkor onnan már nem tud felszállni, pláne ha lemerülve ért vissza. Teljesen nem fog megszűnni az emberi tényező, viszont nem kell a hidegben vagy a melegben kint állni és nézni ahogy repül egy drón, most már a számítógép mögül is megtudjuk ezt tenni. Az ára 35000 euro, drónnal együtt. Az, hogy kinek fogja ezt majd megérni és ki fog ilyenbe beruházni az még a jövő titka, de szerintem páran biztos használni fogják majd.  A DJI Enterprise vonal megint egy olyat alkotott ami elsőnek érhető el bárki számára. Volt már több drónfészek is a neten, de olyan ami meg is vásárolható, olyan még nincs. 

Leave a comment